A máme tady již čtvrtou – předposlední fotoreportáž z letošních Shakespearovských slavností. Nyní z komedie Veselé paničky windsorské, ale také z následků po silné bouři, jež se ke konci druhého představní přes nás přehnala.
Fakt, že si s námi počasí pohrává přeléváním se z extrému do extrému, jsme si my, ale také návštěvníci tohoto divadelního festivalu ověřili právě toto pondělí, v den druhého představení Veselých paniček windsorských. Po úmorně horkém dni se k jeho konci v podstatě přes celou republiku přehnaly velmi silné bouře. Údajně na popud paní Simony Stašové se představení lehce zkrátilo, což bylo více než dobře, jelikož to, co po ukončení (a naštěstí i po opuštění areálu návštěvníky) následovalo, jsem doposud ještě nezažil. Vzduchem létali dřevěné stánky, část židlí v hledišti jakoby někdo jedním chvatem ruky srazil k zemi, zvukaři se snažili v rychlosti zachránit techniku (což se naštěstí povedlo), ovšem následné rychlé opuštění zvukařského stánku a venkovního prostoru bylo více než nutné. Třešničkou na pomyslném dortu těchto nepříjemných událostí pak byla spadlá větev na nedalekém rozvaděči (mimo areál hradu), jenž tak zajistil skutečně jiskřivou, avšak ne příliš vítanou show. Vše však dobře dopadlo, následky nebyli tak hrozné, jak se na první pohled zdálo. Kromě pár potrhaných plachet na zvukařském stánku a krom pár minut strachu především o funkčnost mikrofonů jsme byli následný den zcela připraveni na poslední představení „paniček“.
Nejočekávanější titul programu roku 2009, komedii Veselé paničky windsorské, jsme viděli v režii Jiřího Menzela, známého svými filmovými, ale i divadelními projekty. Obsazení vévodí Bolek Polívka v roli bonvivánského rytíře Jana Falstaffa, důvtipnou paní Pažoutovou hraje Simona Stašová, její spikleneckou přítelkyni, paní Brouzadlovou ztvární Eva Režnarová.
V dalších rolích jsme se mohli těšit na Jaromíra Dulavu, Jaroslava Satoranského, Hynka Čermáka, Michala Novotného, Šárku Vaculíkovou, Jana Cinu, Rudolfa Jelínka, Jana Přeučila a další skvělé herce.
Traduje se, že komedii si od Shakespeara objednala sama královna Alžběta, neboť ji v prvním dílu hry Jindřich IV. nadchla postava rytíře Jana Falstaffa. Královna prý chtěla vidět Falstaffa zamilovaného a Shakespeare jí tak spěchal vyhovět, že hru napsal za pouhých čtrnáct dní. Její přání jí však splnil i nesplnil: Jan Falstaff onu lásku používá hlavně jako nástroj, kterým doufá vyřešit svou „osobní finanční krizi“.
Dnes a zítra lze naposledy na jevišti Shakespearovských slavností spatřit ostravskou inscenaci nejznámějšího Shakespearova díla – Romeo a Julie v produkci PaS de Theatre (pořadatele festivalu). Tato hra také celý festival a tím i sérii mých fotoreportů uzavře.
Veškeré mé fotografie pak najdete v sekci Fotogalerie.[část textu byla převzata z webu www.shakespearova.cz]