Již mnohokrát v minulosti mě napadlo, že porovnání svých fotografií s konkurencí v rámci nějaké fotosoutěže, by pro mě mohlo být zajímavou zkušeností a v případě pozitivního výsledku i motivací do mého dalšího tvůrčího rozvoje. Letos v březnu jsem se tedy zúčastnil své první soutěže společnosti Megapixel s.r.o. na téma „Dramatický portrét“ a nutno říci, že se má fotografie umístila na vcelku hezkém místě.
Doposud jsem nenarazil na žádnou on-line galerii, která by pořádala pro mě zajímavé soutěže na téma portrétní fotografie. Začátkem tohoto roku jsem však začal sledovat galerii společnosti (a asi nejlepšího e-shopu s fototechnikou) Megapixel s.r.o., kde krom klasického schématu vystavování a hodnocení fotek probíhají každý měsíc i soutěže na určitá témata. Paralelně navíc probíhá také celoroční soutěž, která vychází z těch měsíčních.
Fotografie se zde vždy hodnotí ve dvou kategoriích: fotografie podle nejvyšší dosažené atraktivity a fotografie podle odborné poroty. Pořadí a tedy i vítěze první zmíněné kategorie volí samotní uživatelé/fotografové a návštěvníci galerie, takže je hodnocena největším počtem lidí a její výsledky tak lze považovat za objektivnější. Pořadí druhé kategorie je voleno výhradně odbornou porotou Megapixelu, která je tvořena garantem daného tématu a dalšími profesionály a odborníky z oboru. Zde je hodnocení samozřejmě značně subjektivní, ale zase je k němu přistupováno ze strany profesionálů, což mu přidává určitý punc exkluzivity. Výsledky těchto dvou kategorií však spolu vůbec korespondovat nemusejí.
Dramatický portrét
Portrétní fotografie je pro mě srdeční záležitostí. Je mým nejoblíbenějším fotografickým žánrem a zároveň také jedna z nejatraktivnějších a nejtěžších disciplín, kterým se může fotograf / umělec věnovat. Dobrá fotografie je souhrou mnoha faktorů - počínaje volbou zajímavé lokace a myšlenky výsledného díla, technickým zpracováním, hry světel a stínů, úhlů pohledů, přes atraktivitu a fotogeničnost modelky, psychologii komunikace pro dosažení kýženého výsledku, studování těla, obličeje, mimiky a hledání těch správných a esteticky zajímavých výrazů a póz, a konče mnoha dalšími uměleckými aspekty dotvářející konečnou atmosféru a jedinečnost výsledného snímku. Právě ona komplexnost, synergie a nesmírná estetičnost vycházející ze spojení umělecké fotografie a ženského půvabu mě na portrétní fotografii přitahuje nejvíce.
Drama je pak pro mě synonymem atmosféry a emocí, které jsou pro fotografii snad stejně zásadní jako světlo a fotografovaný subjekt. Atmosféra je to, oč mi obecně v tvorbě jde a dle mého názoru dělá z dobrých fotografií fotografie výjimečné a skvělé. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že se mi tuto velice obtížnou úlohu daří v mých pracích vždy úspěšně plnit. Při vší pokoře však doufám, že má snaha jde z výsledných fotek alespoň cítit.
Houslistka, podchod a příjemné umístění
Ale nyní již k samotné soutěži a k mému umístění. Pro tuto příležitost jsem se rozhodl vybrat snad mou nejoblíbenější fotografii ze série Houslistka a podchod, jež vnikla v roce 2012 a na které figuruje má kamarádka a umělkyně Barča Svrčinová. Již během několika minut po vystavení byla odezva taková, že mé ambice na dobré umístění rostly s každým komentářem a procentním bodem, kterými jsou vystavované fotografie hodnoceny. Dobrý pocit také umocnil následující komentář odborníka, lektora fotografických kurzů a šéfredaktora galerie Megapixel, pana Martina Lukeše:
„Nádherný portrét. Líbí se mi aranžmá, nápad i celkové zpracování.“
Na vyhodnocení soutěže jsem si musel počkat až do poloviny dubna a musím říci, že následující pocity byly lehce smíšené, jelikož v kategorii podle nejvyšší dosažené atraktivity jsme se já a má Houslistka umístili na krásném 4. místě z 800 vystavovaných fotografií, a to s výslednou atraktivitou 98,1%, což mě opravdu velice potěšilo! Na druhou stranu v kategorii, kterou hodnotí odborná porota tvořena několika členy / profesionálními fotografy, jsem se umístil na 19. místě. I když z 800 fotek to asi taky není zrovna špatné umístění 🙂
Konečné umístění: 4. místo podle nejvyšší dosažené atraktivity 19. místo podle odborné porotyZ celkového počtu 800 soutěžních fotografií
Kompletní výsledky naleznete ZDE.
Děkuji všem, kteří mou fotografii podpořili. Zúčastnění v této soutěži pro mě bylo tedy opravdu zajímavé a motivující, takže zamýšlím „zabojovat“ i v dalších tématech (soutěžích) měsíce. Třeba hned v tom nynějším – dubnovém, které nese název „Černobílý svět“. Držte tedy palce, ať mám za měsíc třeba opět další důvod k radosti. Na závěr jen dodám, že v době psaní tohoto článku jsem v této galerii 18. nejlépe hodnoceným fotografem v rámci výše zmíněné celoroční soutěže a budu se nadále určitě snažit, ať se vyhoupnu ještě výše, jelikož chystám značnou obměnu své fototechniky. Jinými slovy - teprve teď se pořádně rozjedu 🙂 O tom však zase v nějakém příštím článku.