Petr Kubala v Ostravě organizuje a moderuje vlastní talkshow před živým publikem, moderuje akce jako je Majáles či Setkání patriotů MSK, hraje v improvizačním divadle a příležitostně se objeví i v nějaké menší televizní seriálové roli.
S Péťou se znám už řadu let. Je to člověk, který pro ostravskou kulturu žije a neustále hledá cesty a projekty, skrze niž ji může rozvíjet a zároveň být její součástí. Jeho doposud největším a nejúspěšnějším projektem je talkshow Kafrárna, kterou prošlo již mnoho zásadních osobností moravskoslezské ale i celorepublikové kulturní scény. Kafrárna se koná každý měsíc v ostravském klubu Atlantik a ještě dodám, že se na ní také tak trochu podílím coby fotograf. Více Vám už ale poví sám Petr.
„Formát talkshow mají Ostraváci rádi.
Ne všichni ale vědí, že něco takového děláme i v Ostravě.“
(Petr Kubala)Kdo je Petr Kubala, čemu se věnuje a čeho chce dosáhnout?
Jsem optimista a možná trochu workoholik, kterého baví vystupovat před lidmi, bavit je a rozesmívat. Z tohoto popudu dělám už pět let improvizační divadlo v ostravské improvizační skupině All Imp, která je součástí improligy a improacademy divadla Odvaz, a dva roky pořádám a moderuji svou vlastní talkshow s názvem Kafrárna. Občas se také mihnu v nějakém televizním seriálu. Chci dosáhnout toho, aby má práce byla mým koníčkem. Chci se tedy živit tím, že budu bavit lidi a zároveň i sebe.
Představ nám svůj pořad Kafrárna. Myslíš, že koncept talkshow před živým publikem Ostravě chyběl?
Kafrárna je klasická talkshow, do které si zvu různé hosty nejčastěji z Moravskoslezského kraje. Vedu s nimi rozhovor o tom, co dělají a proč to dělají, a pakliže jsou nějaké činnosti, které si s nimi mohu zkusit, tak si je zkusím, což je mnohdy velice vtipné, protože já vlastně nic neumím. Nedá se asi úplně říct, že by tento formát Ostravě chyběl, nějaké talkshow tady v minulosti už byly, ale z nějakého důvodu se tyto pořady časem zrušily. Vždy jsem měl touhu mít takovýto vlastní pořad, ale dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak ho uchopit, jaký zvolit formát, kde to realizovat atd. Před dvěma lety jsem ale našel prostor v jedné ostravské kavárně a řekl jsem si, že to je ono, tady to bude. Pak se ta kavárna ale bohužel zavřela, takže to už přes rok děláme v Altantiku. Formát talkshow mají Ostraváci rádi, protože je samozřejmě popularizovaný takovými osobnostmi, jako jsou Karel Šíp nebo Jan Kraus. Lidé ví, co to je, ale ne všichni vědí, že něco takového děláme před živým publikem i v Ostravě. Když se tedy Kafrárna více zpopularizuje, tak lidé začnou více chodit a zjistí, že jim to tady vlastně chybělo.
Který z hostů byl pro tebe zatím nejzajímavější? Kdyby sis mohl pozvat kohokoliv, kdo by to byl?
Každý host v mé talkshow byl pro mě nejzajímavější, protože každý host má co nabídnout, je zajímavý ve svém oboru, a proto se stává hostem Kafrárny. Zmíním ale třeba Ivo Šmoldase, který byl úplně suprový a vyprávěl historky, které jsem ani nečekal, že by takový člověk jako on mohl zažít. Přijel za námi také československý herec Maroš Kramár, který nám zarecitoval, zazpíval a taky mě po asi patnácti minutách od toho, co začal mluvit, pustil ke slovu. Jako první mě ale vždycky napadne Honza Čupa, což je pán jistého věku, který chodí na Lysou horu několikrát denně jen v kraťasech, a to i když mrzne a sněží. Když byl poprvé v Kafrárně společně s Petrem Bendem, tak nás samozřejmě pozval na výšlap na Lysou. Já jako zarytý nesportovec jsem mu to sice odkýval, ale v duchu jsem si říkal, že tam stejně nikdy nepůjdu. Potom jsme ale měli jinou Kafrárnu, před kterou odřekl pozvaný host, a znovu se mi tak sám ozval Honza Čupa, že by klidně znovu rád přišel, ale pod podmínkou, že s ním vyjdu tu Lysou horu. Skutečně se tak stalo a já to málem nepřežil, protože má fyzická kondice je na bodu mrazu. Proto pro mě byl Honza asi nejzajímavějším hostem, protože mi kvůli němu šlo doslova o život. Moc rád také vzpomínám na Norberta Lichého, Miraie Navrátila z kapely Mirai nebo na Patricka Ulmana, který se mě pokoušel naučit electro boogie. V budoucnu bych moc rád pozval třeba paní Simonu Stašovou, Evu Holubovou nebo Boba Klepla. Z Ostravy mi třeba neustále uniká Vladimír Polák, dále bych rád pozval primátora, hejtmana, Karla Lopraise nebo ředitele ostravské ZOO, protože ten také musí mít spoustu zajímavých historek a třeba by donesl i nějaké zvířátko.
Pomáhají ti zkušenosti z improvizačního divadla i při moderování a v běžném životě?
Troufám si říct, že právě díky improvizačnímu divadlu můžu dělat talkshow, protože jeden z jeho základu je rychlá reakce na to, co řekne ten druhý a vymýšlení nejrůznějších situací. Impro dělám už nějakých pět let, takže umím docela rychle reagovat, a to mi při moderování Kafrárny pomáhá hodně. Tam totiž člověk dopředu neví, co host řekne, jak bude reagovat a jaké historky bude povídat. Navíc tam často s hosty dělám různé scénky a díky zkušenostem z improvizačního divadla se do toho nebojím jít. Zkrátka ze sebe musím umět udělat „vola“. Impro ale dává člověku hodně i v běžném životě a v komunikaci s lidmi, což jsem si dost uvědomil, když jsem před časem dělal půl roku animátora v Itálii.
Vymyslet a realizovat vlastní kulturní projekt, který si najde své diváky a fanoušky je nelehký úkol. Jak myslíš, že se ti to zatím daří?
Je to hrozně těžké, protože do hlavy diváka nikdo nevidí. Nevíme, co na lidi funguje, jak je přitáhnout, ale nějakým způsobem se nám to asi daří, protože kdybychom to nedělali dobře, tak lidé nechodí vůbec. Vždycky přijde někdo nový, protože někdo někomu řekne, že je to dobré. Naši diváci odcházejí z Kafrárny vždy pobavení, nenudí je to, není to asi taková katastrofa, takže odcházejí spokojení a právě díky tomu se to pak šíří. Neprožili jsme žádný raketový start, ale myslím, že máme dobrou fanouškovskou základnu.
Máš v Ostravě nějaký vysněný prostor nebo akci, ve kterém bys chtěl účinkovat nebo kterou bys chtěl moderovat?
Už několik let moderuji ostravský Majáles, ale vždycky druhou stage, takže bych se chtěl jednou dostat k moderování na hlavní scéně. Samozřejmě by se mi líbilo i nějaké moderování v televizi nebo v rádiu, což je asi u moderátora přirozené. Co se prostorů, ve kterých si dovedu představit Kafrárnu, týče, tak těch je v Ostravě hodně. Možná, že se i plánuje nějaká změna, ale to zatím nemůžu prozradit. Samozřejmě se mi líbí třeba takové Divadlo Mír, hezké prostory jsou i v kamenném improvizačním divadle Odvaz, kde hrajeme pravidelně impro. Chtěl bych si ale také někdy vyzkoušet i klasické divadlo, které mě vždycky lákalo. Takže by se mi líbilo mít k dispozici nějaký menší prostor, kde bych mohl realizovat divadelní hru.
Sledujte projekt Umělci Ostravy na Facebooku, Instagramu nebo se přidejte k Facebookové skupině. Další umělce a více informací o projektu naleznete zde.