První fotografie v nové galerii „Fauna, flóra, krajina“ byly pořízeny okolo nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků, na naučné stezce Bílá Opava. Musím říci, že přídomek „nejkrásnější“ (který najdete i na oficiálním webu Jeseníků) je opravdu namístě, jelikož takové množství vodopádů a nejrozmanitějších přírodních scenérií, které se při tomto výletu návštěvníku nabízí je opravdovou pastvou pro oči i duši každého milovníka přírody a pro fotografa obzvláště.
Bohužel jsem byl poněkud bláhový, jelikož můj stativ se tou dobou nacházel na zcela špatném místě – doma. A tak fotografie té nádherné bystřiny a vodopádů, které nás, stejně jako padající mlha, obklopovali takřka na každém kroku, nedopadly zrovna podle mých představ. Nicméně věřím, že při příští návštěvě Bílé Opavy budu připraven mnohem lépe a galerii tak doplním o další zajímavé fotky.
A nyní pár informací o naučné stezce: Založeno: 1963 Délka stezky: 10,5 km Rozloha: 280 ha Nejnižší místo: 760 m.n.m. – Karlova Studánka Nejvyšší místo: 1 310 m.n.m. – chata Barborka Převýšení: 550 m Náročnost: středníBílá Opava pramení (významné přítoky jsou Pradědský a Ovčárenský potok) v sedle mezi Petrovými kameny a Pradědem v nadmořské výšce 1 280 m.n.m. Protéká Karlovou Studánkou a Ludvíkovem, ve Vrbně se ve výšce 544 m.n.m. spojuje se Střední Opavou a pak níže ještě s Černou Opavou vytváří řeku Opavu, která teče přes Krnov a Opavu do Ostravy, kde se vlévá do Odry.
Naučná stezka Bílá Opava prochází po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy. Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace. Zatímco v horní části údolí vytváří bystřina Bílá Opava velké vodopády, v dolním úseku vzniklo několik různě starých říčních koryt. Při povodni v červenci 1997 právě zde řeka strhla masivní most z železobetonových panelů na ocelových traverzách. Na místě panelového mostu byla postavena dřevěná lávka. V úseku nad ní je nyní vidět tři říční koryta. Před povodní 1997 tekla Bílá Opava prostředním korytem, při povodni si vytvořila zcela nové koryto na turistické cestě, po povodni se však nevrátila do původního koryta, ale do koryta starého, několik desítek let opuštěného.
[zdroj: http://www.ejeseniky.com/turistika/naucne-stezky/bila-opava]