V sobotu 26. září se v ostravském Trojhalí Karolina konala již dvacátá PechaKucha night, která byla výjimečná nejen svými kulatými narozeninami, ale také aspirací na zlomení evropského návštěvnického rekordu. Ač jsem to v podstatě do poslední chvíle netušil, stal jsem se také součástí této prestižní kulturní akce.
Je sobota ráno. Vstávám zhruba okolo deváté hodiny a jako obvykle usedám ke snídani s tabletem v ruce. Plány na dnešek jsou vcelku jasné – dodělat postprodukci chystaných fotek s Klárou z DOVu, které mám rozdělané už dva týdny a kvůli pracovnímu vytížení je bohužel zatím nejsem schopen dokončit. Je také třeba připravit článek a vůbec. Krátce po desáté hodině mi však přichází první zpráva od kamaráda Kuby Kadlece. Měl dnes fotit PechaKucha night Ostrava, ale bohužel onemocněl a nutně shání hlavního fotografa. Akce začíná za 4 hodiny. „Cože? PechaKucha? Dnes? Wow, nemám ani nabité baterky“ 🙂 . Po vyjasnění základních detailů a domluvení se s pořadateli jsem okamžitě začal balit a házet akumulátory do nabíječek. Raději vezmu i náhradní tělo – co kdyby. Jsem trošku nervózní, jelikož vím jaké světelné podmínky v Trojhalí panují a navíc jsem tak velkou akci s novou fototechnikou ještě nefotil. Alespoň se ukáže, co je ta D750 vlastně zač.
Krátce po druhé hodině dorážím na místo a po rychlém seznámení se s organizačním týmem, kdy některé znám již z dřívějška (z Shakespearovek, z Cooltouru nebo jen tak od vidění) dochází na malý briefing jak, co, kde a kdy bude probíhat. Projdu si areál, vytipuji fotky, které chci během dlouhých cca 9 hodin udělat, počkám na další vystoupení doprovodného programu a jde se na věc. Hlavní program, tedy prezentace jednotlivých vystupujících začíná až ve 20:20, do té doby mohli návštěvníci na vedlejší menší stagy vidět např. Tensing Ostrava, skvělé Calm Season nebo energické MIDI Lidi, kteří již napěchované Trojhalí doslova strhli. („Rád vařím a vím, že to umím a holkám se to líbí!“)
Koncept PechaKucha mi vždy přišel velice zajímavý a inspirativní. Forma 20x20 - přednášející má k dispozici přesně 20 snímků a každý z nich může komentovat pouze 20 vteřin.
Na dvacáté PKNO vystoupili: Dominik Feri (nejmladší radní v ČR, jazzman, fotograf a recesista), Pasta Oner (nejznámější český pop-artový umělec), Bar který neexistuje / Super panda cirkus (Andrej Vališ a Jan Vlachynský a jejich známý brněnský bar), Čestmír Suška (známý český výtvarník), Ondrash (přední český tatér), La Formela (trojice návrhářů z Čech a ze Slovenska), Bohdan Bláhovec (režisér, scénárista a vítěz Slam poetry), Jan Čapek (designér), Pavlína Louženská (bývalá ředitelka marketingu v H1.cz, dnes pracuje v Zoot), Robert Peňažka (mimo jiné vlastník reklamní agentury Yinachi), Nomad design (kreativci, designeři, copywriteři), Vladimír Skórka (Ostravský scénárista, moderátor, producent a herec).
Hned v úvodu hlavního programu se návštěvníci dozvídají skvělou zprávu - evropský rekord byl pokořen! Ostrava se zapíše do dějin celosvětového fenoménu PechaKucha s návštěvností 2 060 lidí. Super! Jen pro pořádek, PKN se pravidelně koná ve více než 660 městech po celém světě.
A právě návštěvníci se mi na této akci líbili asi nejvíce. Krom známých tváří ostravského kulturního světa jsem zde viděl mnoho zajímavých lidí, všichni se na sebe usmívali a vzduch byl nasycený inspirací a kreativitou. Focení, především pak prezentací, bylo sice takové malé fotografické peklo (hlavní aktéři nasvícení dataprojektorem -> pruhy; minimum okolního světla a velké kontrastní rozdíly -> zkouška dynamického rozsahu foťáku; ISO mnohdy až 10 000 apod.), ale každopádně jsem velice rád, že jsem mohl být součástí takto výjimečné kulturní události a doufám, že se Vám můj fotoreport bude líbit. Pokud ano, nezapomeňte mě sledovat na mé Facebook stránce nebo si mě přidejte na Google+ či Instagramu.
Veškeré mé fotografie naleznete v sekci Fotogalerie.